Nowe terminy ważności orzeczeń
Podpisana przez Prezydenta Andrzeja Dudę ustawa z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadza przepisy umożliwiające zachowanie statusu osób z niepełnosprawnością podczas oczekiwania na wydanie nowego orzeczenia. Dzięki temu osoby z niepełnosprawnością będą zabezpieczone przed nagłą utratą otrzymywanych świadczeń i uprawnień np. do karty parkingowej.
Celem ustawy z dnia 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych jest umożliwienie zachowania ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności wydanych na czas określony, które zachowały ważność na podstawie tzw. ustawy covidowej. W grudniu ubiegłego roku przyjęto ustawę przedłużającą ich ważność do 30 września 2024 roku.
Dłuższy czas ważności orzeczeń i kart parkingowych
W ustawie wprowadzone zostało rozwiązanie umożliwiające zachowanie ważności dotychczasowych orzeczeń ustalających niepełnosprawność albo orzeczeń ustalających stopień niepełnosprawności, do dnia wydania kolejnego ostatecznego orzeczenia, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tę ważność – pod warunkiem złożenia przez osobę z niepełnosprawnością wniosku o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności w okresie ważności odpowiednio orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności.
Informacja w sprawie ustawy z dnia 25 września 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
Ustawa zmienia ustawę z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2024 r. poz. 44, z późn. zm.) uchylając w jej art. 6bb przepis ust. 2, tj. regulację, która umożliwia zachowanie ważności orzeczenia o niepełnosprawności (w okresie trwania procedury ubiegania się o nowe orzeczenie o stopniu niepełnosprawności) nie dłużej niż do dnia ukończenia przez osobę niepełnosprawną 16. roku życia. Wskutek uchylenia powyższego przepisu, do podmiotów objętych dotychczasową regulacją znajdzie zastosowanie zasada wyrażona w art. 6bb ust. 1 ustawy, zgodnie z którą jeżeli wniosek osoby z niepełnosprawnością o wydanie nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności został złożony w okresie ważności odpowiednio orzeczenia ustalającego niepełnosprawność albo stopień niepełnosprawności, to orzeczenie zachowuje ważność do czasu, gdy nowe orzeczenie stanie się ostateczne, nie dłużej jednak niż do ostatniego dnia szóstego miesiąca następującego po dacie określającej tą ważność. Tym samym norma zawarta w art. 6bb ust. 1 będzie miała zastosowanie do osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, jak i osób posiadających orzeczenie o niepełnosprawności (czyli dzieci do lat 16).
Ustawa przewiduje również przepisy przejściowe. Do osób niepełnosprawnych, które ukończyły 16. rok życia po dniu 30 września 2024 r., znajdzie zastosowanie powyższy przepis art. 6bb ust. 1 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Podobnie jak do spraw wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy, dotyczących wniosków osób niepełnosprawnych o wydanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Osobom niepełnosprawnym objętym powyższą regulacją, przewodniczący powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności wyda zaświadczenie określające nowy termin ważności dotychczasowego orzeczenia o niepełnosprawności
Więcej czasu na złożenie wniosku o nowe orzeczenie
Zgodnie z nowelizacją osoba z niepełnosprawnością posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydane na czas określony będzie mogła wystąpić do powiatowego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności z wnioskiem o wydanie kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności nie wcześniej niż na 2 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia (dotychczas mogła to zrobić nie wcześniej niż na 30 dni przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia). W przypadku osób poniżej 16 roku życia będzie to aż 3 miesiące przed upływem terminu ważności posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności.